zaglebie-lubin.net

Internetowe Forum Kibiców Zagłębia Lubin - to już 10 lat z Wami!
Teraz jest 2017 wrz Pt 22, 00:07

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3059 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 204  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Zagłębie w mediach...
PostNapisane: 2006 kwi Cz 13, 11:03 
Siemanko!! Postanowiłem napisać kilka słów na temat, z którym bardzo długo zwlekałem, no ale po prostu krew mnie już zalewa jak patrze na to wszystko. Chodzi mianowicie o traktowanie naszego ukochanego klubu w mediach- chodzi mi tu przede wszystkim o te, które mają praktycznie monopol na pokazywanie naszej ligi, czyli canal +. Nie wiem czy zauwazyliscie, choc trudno tego nie zauwazyc, ze nasz klub jest tam nieustannie olewany. Ja rozumiem, ze wczesniej ,czyli w ostatnich kilku sezonach, potegą w krajowej piłce nie bylismy(choc swoje chlubne tradycje mamy i chocby przez to nalezy sie nam odrobina szacunku), ale w obecnym sezonie, gdy forma zespołu przekracza najsmielsze oczekiwania, uwazam (i chyba nie tylko ja), ze nalezy nam sie troche wiecej uwagi, jako czwartej obecnie sile w ekstraklasie (choc niedlugo bedziemy trzecią) i finaliscie (po raz drugi z rzedu) Pucharu Polski. Chodzi mi tu przede wszystkim o programy tematyczne, jak Liga+ i Liga+ extra(który mógłby w zasadzie zmienić nazwę na Legia+ extra). Niesamowicie np. wkurza mnie fakt, gdzie w przedostatniej, sobotniej kolejce, w programie Liga + mecz jakze wazny dla układu tabeli, Zagłębie-Amica był komentowany przez minute , bo sie konczyl czas antenowy, ale zeby zaraz potem pogadac o meczu Lech - Wisła- 3 minuty sie znalazły. Wkurza mnie, ze monopol na pokazywanie w Canal+ maja Legia,Wisła,Groclin,Lech i Cracovia. Z całym szacunkiem , ale nie jestem az takim fascynatem ww. druzyn, ze co tydzien chcialbym sluchac tylko o nich. Wydaje mi się , że panowie redaktorzy (chodzi mi tu przede wszystkim o Smokowskiego i Twarowskiego)powinni wreszcie zauwazyc, ze w polskiej 1. lidze gra 16, a nie 5 zespołów. Rozumiem jeszcze, gdy lech i cracovia spisywały sie bardzo dobrze w poprzedniej rundzie,ale obecnie graja przecietnie (cracovia wrecz słabo) i zupełnie nie rozumiem , dlaczego wciaz poswieca im sie tyle uwagi. Naprawde mało mnie obchodzi, ze ostatnio w Cracovii jakis Przytuła i ktos tam jeszcze został odesłany do rezerw, to temat do gazety lokalnej a nie do tego, zeby p*****lic o tym na antenie przez pół godziny. Rozumiem, ze np. lech ma wspanialych kibicow i frekwencja na ich meczach zawsze bije na głowe to, co sie dzieje u nas, ale idac tym tokiem myslenia, to cracovia ma po**banych kibicow, najgorszych w Polsce i wogole nie powinno sie jej pokazywac. Poza tym uwazam, ze powinno sie raczej forowac zespoły, ktore dobrze graja w piłke, a nie te, które maja dobry doping albo medialnych piłkarzy czy trenerów (czy tylko ja mam serdecznie dosc ogladania Michniewicza i jego wesołych wywodów?). A nawet, idac tym tropem, to przeciez Franek Smuda jest bardzo medialna postacia, w dodatku obecnie jest z Zagłebiem na fali, a nikt nie kwapił sie , zeby np. zrobic z nim wywiad w programie Liga+ extra. Pan Smokowski mysli chyba, ze kibicow bardziej interesuje sto-którys wywiad z trenerem Michniewiczem lub trenerem Stawowym. Załoze sie , ze gdyby Franek Smuda został trenerem Cracovii lub Wisły, to nie schodziłby z anteny, natomiast ze pracuje u nas-to sie go olewa. To samo z zawodnikami - Chałbinski na fali, strzela niemal co mecz, ale wszyscy milcza o nim. Za to Piechna, ktory dopiero sie odblokowal- nadal wszedzie go pełno. Albo Jeleń z wisły płock - strzelił 3 bramki w dwoch meczach i juz podniecaja sie nim jakby to byl drugi Zurawski albo co. Milczy sie rowniez o Iwanskim i Łobo, ktorzy sa w kapitalnej formie, za to duzo sie mowi o jakim Gizie , Baranie, Mowliku. Dan Petrescu poki co to robi z siebie tylko błazna, ale przeciez kazde jego pierdniecie i smarknięcie jest komentowane przez kilka minut w kazdym programie, bo to przeciez gwiazdeczka z zagranicy. Tych przykładów mozna by mnozyc i mnozyc, ale chcialem tylko zwrocic uwage na problem, ktory moim zdaniem jest bardzo wazny. Pokazywanie w mediach wiąze sie przeciez z promocja naszego klubu, który jednak jest traktowany jako jakas prowincjonalna wiejska druzynka. Nawet to jednak nie tlumaczy telewizji, gdyz np. Groclin i Amica, czyli zespoły , które pochodza z duzo mniejszych miasteczek niz Lubin, maja tez duzo gorszych kibicow i sa w slabszej formie niz Zagłębie, nadal mają wiecej uwagi poswiecanej w mediach niz nasz zespoł. Nie mowie tego jako fanatyk jednego zespołu-wiem, ze Zagłębie nie jest pepkiem Polskiej ekstraklasy, ale wydaje i sie, ze choc troche uwagi sie nam nalezy, Zreszta fakt ten mozna odniesc takze do innych , zasłuzonych pierwszoligowcow, jak Górnik Zabrze,Odra Wodzisław czy nasi przyjaciele Arka Gdynia. Sugeruje moze jakies masowe wysyłanie maili do C+, by ci wreszcie zauwazyli inne kluby z polskiej ligi :D i az strach pomyslec, co bedzie, jesli widzew wroci do pierwszej ligi, juz wiem ktory zespoł bedzie mial 50% czasu antenowego dla siebie :P
P.S. Jedynym faktem przemawiajacym na korzysc C+ jest to, ze ostatnio pokazuja wiecej transmisji z meczow naszego zespolu, np. ostatnio z Amica, wczesniej z Korona(choc i tak by pokazali, gdyz byla to inauguracja nowego stadionu w kielcach), a w najblizsza sobote z wisła. Nie usprawiedliwia to jednak moim zdaniem w zaden sposob skandalicznej postawy, jaka prezentuje ta telewizja, faworyzując wąską grupke kilku zespołów z naszej ekstraklasy.

Tytuł: Re: Zagłębie w mediach...
PostNapisane: 2006 kwi Cz 13, 11:34 
Administrator

wrzw napisał(a):
(...)w obecnym sezonie, gdy forma zespołu przekracza najsmielsze oczekiwania, uwazam ze nalezy nam sie troche wiecej uwagi, jako czwartej obecnie sile w ekstraklasie (choc niedlugo bedziemy trzecią)(...)

W taki oto sposob sam przyczyniles sie do olewania Naszego klubu, bo na miejscu 3cim to My juz wlasnie jestesmy - dodatkowo mamy jeden mecz do rozegrania i mamy prawo do mowienia o sobie jako "trzecia sila pomaranczorej ekstraklasy".
Byc moze stales sie ofiara mediow i ewidentnym olewaniem naszej "skopanej", ktorej to tabele w przypadku takiej samej ilosci punktow sortuja wg. nazwy :?

Nie mniej jednak zgadzam sie z Toba, poruszyles temat ktory dreczy wielu Naszych kibicow, wobec ktorego sa bezradni. Jeszcze jadną kwestią jest notoryczne podawanie obnizonej frekwencji na naszym stadionie - dzieki czemu narazani jestesmy na uszczypliwosci ze strony innych klubow.

moze jeszcze jakies spostrzezenia?

p.s. -> wrzw -> staraj sie co jakis czas naciskac [enter], ok? :)

link ->zwrot kasy z giving assistant ->opis

Tytuł: Re: Zagłębie w mediach...
PostNapisane: 2006 kwi Cz 13, 11:35 

wrzw napisał(a):
Nie usprawiedliwia to jednak moim zdaniem w zaden sposob skandalicznej postawy, jaka prezentuje ta telewizja, faworyzując wąską grupke kilku zespołów z naszej ekstraklasy.

Nie tylko ta telewizja zlewa nas ciepłym moczem (i nie tylko nas) . Jeżeli oglądasz ligowe komentarze w TVN, wiesz o czym mówię. Np. nudny i bezbramkowy mecz Wisły z Legią komentowano przez 40 minut, a wszystkie pozostałe ligowe spotkania, przez pozostałe 20 :shock: Jesteśmy sklasyfikowani jako klub tzw."niemedialny" i "prowincjonalny" i chyba nawet zdobycie Pucharu Mistrzów ( :lol: ) tego nie zmieni :(
Zresztą odkąd pamiętam - lata 80`s - Zagłębie ZAWSZE miało "złą Prasę" . Przeważnie regionalną (czyt. wrocławską) ale także ogólnopolskie czasopisma nigdy nie pisały o nas zbyt przychylnie.
Moim zdaniem jeśli ktoś czuje się sfrustrowany z tego powodu - powinien zacząć kibicować innej drużynie , albo zlać ich tak jak oni nas 8)

Tytuł:
PostNapisane: 2006 kwi Cz 13, 12:26 

poruszony zostal bardzo ciekawy temat...zgadzam sie z przedmowcami...ale to wina przede wszystkim dziennikarzy i wlodarzy naszego klubu bo skoro w Lubinie na stadionie kwitna bratki czy inne chwasty to nikt sie nami nie zainteresuje bo uwage wzbudzic mozna robiac cos jako pierwsi w Polsce...badz robiac cos kontrowersyjnego badz niespodziewanego...my nigdy nic takiego nie robimy bo robimy wszystko zawsze ostatni...smutne lecz prawdziwe...zreszta aby byc klubem medialnym tak jak Cravia ktorej bardzo nie lubie za to ...trzeba duzo klamac...juz nie raz widzialem Cracovia gra caly mecz kiche dostaje po dupie jak juniorzy a Filipiak Cracovia grala piekna pilke miala przewage to najlepsza druzyna swiata najlepsi kibice i takie tam inne klamstwa...i tak sie robi szum medialny...po kolejne kluby sa medialne glownie dzieki kibicom ktorzy przychodza w duzej ilosci czytaj 13-20 tysiecy na stadion co mecz nowa sektorowka coraz to wieksza i przez to ludziom sie to tez podoba...coraz to nowe pomysly ktorych jeszcze nikt wczesniej nie zrealizowzal...np wczoraj bardzio ciekawie wygladaly twarze zasluzonych dla Legii ze tak powiem 2 wymiarowe wzdluz plotu...i tak sie pozyskuje medialnosc...poza tym blad naszych wlodarzy kazdy klub patrz przyklad Cracovia nawet jak sie zmienia szatniarza(przenosnia taka) to organizuje sie wielka konferencje zaprasza kamery u nas zmiana prezesa i zarzadu zero jakiejkolwiek konferencji w Krakowie to by tam fieste jakas z darmowym alkoholem zorganizowali i zabawe przez 3 dni i to tez robi z klubu to ze stae sie medialny...a jesli chodzi o c+ wedlug mnie sa to najlepsi dziennikarze w Polsce i nikt nie jest w stanie ich zastapic aczkolwiek wkurza mnie jeden blad jak sa wejscia do skrotow czy meczow to nadal robiony jest najazd na mapie na Lublin i to juz przeciecie przez tyle lat i trwa nadal...pozdrawiam tyle moim zdaniem

Tytuł:
PostNapisane: 2006 kwi Cz 13, 14:09 
kotzu - ostatnio mialem pare ciezszych dni i nie zdazylem nawet przeanalizowac ligowej tabeli; rzeczywiscie popełniłem błąd gdyz juz mamy 3 miejsce w tabeli, ale faktycznie o ukladzie sił naszej ekstraklasy czerpię informacje przede wszystkim z Przeglądu Sportowego i nie wgłębiałem się w analize porównawczą nas i Amiki; konkluzja jednak jest taka, ze obaj spotykamy sie w tym samym punkcie - ja napisałem , że już wkrótce będziemy trzecią siła ekstraklasy, Ty mi uswiadomiles, ze juz jestesmy, za co Ci dziekuje; nie wiem tylko , po co od razu taki agresywny i uszczypliwy komentarz, ze przyczyniam sie do olewania naszego klubu - mnie spotkasz na niemal kazdym meczu Zagłebia, a do jego olewania (oprocz TV) przyczyniaja sie pseudofani, którzy wolą obejrzec sobie mecz na canalu niz pofatygowac sie na stadion;
sphere 14 - rzeczywiscie oprawa na Legii była wczoraj bardzo ładna, ale oni mają tak na każdym meczu, po prostu trzymaja wysoki standard; niemniej jednak zauwaz, ze my na meczu z Amiką równiez rozwineliśmy sektorówke, która moim zdaniem wygląda bardzo ładnie - a Canal+, który TRANSMITOWAŁ ten mecz, nawet nie najechał kamerą i nie pokazał,że coś takiego mamy; a później lecą komentarze, że "w tym Lubinie to same słoneczniki", albo cały czas mylą nas z Lublinem; za to nie omieszkali pokazać fascynującego i "bardzo śmiesznego" fragmentu z Łęcznej, podczas którego kibice wcinali popcorn; o tym właśnie "profesjonalizmie" naszej telewizji mówię, choć co do tego, że mimo wszystko canal+ jest najlepszą polską stacją sportową, jest pełna zgoda;
co do TVN-u - nie ustosunkuje sie zbytnio, gdyz bardzo rzadko ogladam relacje z tej telewizji, choc pare magazynów "Orange Ekstraklasa" widziałem i tam również nasz klub nie miał poświęcanej jakiejs szczególnie dużej uwagi; tam również wałkuje się głownie Legię i Wisłę, choć nie ma co sie dziwić - przecież Legię sponsoruje ITI, który jest właścicielem m.in. stacji TVN; poza tym nie ma lepszego sposobu na promocje futbolu niz pokazywanie magazynu ligowego w niedzielę o 23:30...paranoja...

Tytuł:
PostNapisane: 2006 kwi Cz 13, 14:30 

sport@cplus.com.pl

Sądzę, ze tam powinieneś w pierwszej kolejności napisać.
Może jednak prawda leży po środku? Moze Smuda nie chce jechać do Warszawy? To w końcu kawał drogi.
Tak przy okazji to nikt nie zabroni Twarowskiemu i Smokowskiemu mieć własnych sympatii dopóki bedą robić dobrą robotę. A robią najlepszą sportową robotę w naszym radosnym kraju. Wolą Legię i Wisłę od nas? Cóz, jak dopkopiemy jednym i drugim to i nami się zajmą:)

Zreszta od początku rundy rewanżowej nasi piłkarze regularnie trafiają do 11 kolejki, zespół i trener jest regularnie chwalony. Nie narzekajmy.

Swoją drogą to sphere14 poruszył ciekawy temat. W naszym klubie albo się ze wszystkiego robi tajemnicę, albo uwaza cały świat za niegodny uzyskania jakichkolwiek informacji albo zwyczajnie ma nas w "głębokim poważaniu". Na plus policzmy skromną co prawda ale jednak prezentację zespołu, od tego czasu jednak ciężko cokolweik uzuskać. Konferencja z przedstawieniem nowej władzy aż się prosiła. Zdjęcia wymieniających uściski dłoni Jabłuszka i Smudy plus wywiad z nimi oboma na raz skutecznie przekreśliły by podchody jakie się w mediach pojawiły. Można uroczyście podpisac ( o ile się dogadają) kontrakt ze Smudą. Mozna a nawet należałoby ogłosić jaki jest aktualnie stan przygotowań do modernizacji stadionu i jak to po kolei będzie wyglądać - na prezentacji byla mowa o podgrzewanej murawie niezależnie od sprawy z całym stadionem, do połowy maca miał być wybrany wykonawca - co z tym dalej?
Mimochodem wspomnę, że na niezyjącej już własciwie głównej stronie klubu ostatnie info pochodzi z 6 kwietnia, od tego czasu zagraliśmy 2 mecze, nasi zawodnicy byli wybierani do 11 kolejki, kibice jako najlepsza oprawa, ukarano piłkarza amiki za brutalny faul na naszym zawodniku, wymieniono sekretarkę w klubie, w europejskim rankingu statystycznym jestesmy przed Legia bodaj. Kuźwa mać naprawdę nie ma o czym pisac?! Nie mówię o epistołach ale choćby o krótkich tekstach.

O programie TVN nie wypowiem się specjalnie bo dwa razy zasnąłem na tym czymś co tam pokazują a dwa razy tak ziewałem, że nie śłyszałem o czym mówią. W związku z tym niech lepiej o Zagłębiu nie mówią wcale, głupio by było zasnać na materiale o mojej drużynie, hehe.

To jest różnica pomiędzy dziennikarzami C+ a tym kudłatym co nawet nie wiem jak się nazywa z TVN. A szkoda, bo to niezła stacja.

Tytuł:
PostNapisane: 2006 kwi Cz 13, 17:35 

Wrzw *
Poruszyłeś szalenie ciekawą sprawę. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że na ten temat śmiałoby można było napisać pracę, może nie magisterską, ale licencjata jak najbardziej. Jak dobrze wiesz, większość pozostałych użytkowników również, Zagłębie - całkiem zresztą słusznie - w środowisku piłkarskim uchodzi za "najbardziej upolityczniony klub w kraju", choć przecież w Wiśle Płock, dawniej zwanej Orlenem, Petrochemią czy Petro także wszystko zależy od zmian politycznych w naszym kraju, z tą tylko różnicą, że jej prezes Krzysztof Dmoszyński - jak na razie - od lat kilku cieszy się zaufaniem przełożonych. Jednak jak dobrze pamiętamy "Biała mewa" również swego czasu została wykopana przez "szejków" z Płocka, którzy na wolnym stołku posadzili znanego z Polkowic, Andrzeja Pilimona (jak dobrze kojarzę nazwisko). Szybko jednak zmieniła się opcja polityczna i Dmoszyński ponownie wrócił do łask. Ale do rzeczy.
Słaba medialność Zagłębia w prasie ogólnopolskiej bierze się także z tego, że liczące gazety sportowe skupione są w Warszawie, skąd do Lubina jest cholernie daleko. W kręgu dziennikarskim niejednokrotnie można usłyszeć, że Zagłębie jest klubem "leżącym gdzieś na końcu Polski" - tak też zresztą o naszej dumie wyraził się całkiem niedawno czołowy dziennikarz "GW" - Robert Błoński. Zagłębie, w wyobrażeniu większości pismaków, to klub polityczny, leżący na zadupiu, znany także w wielkiego "dożynkowego" stadionu i bałaganu wewnętrznego, jaki panuje w klubie, wynikającego z ciągłych przetasowań na "górze". W środowisku uważa się, że w Lubinie ciężko będzie osiągnąć stan normalności, o profesjonalizmie pełną gębą nie wspominając, albowiem władze w klubie sprawują w większości ludzie, dla których priorytetem jest napchanie własnych kieszeni pieniędzmi z kombinatu. A jeśli nawet znajdzie się jakiś pasjonat, który ze szczerego serca, z zamiłowania do piłki w krajowym wydaniu, lub też z innych pobudek "popchnie" klub we właściwym kierunku, to i tak w końcu - wskutek przemian politycznych - ktoś odbierze mu władze i wysiłki altruisty trafi szlag.
Zagłębiu na pewno nie pomogła również sprawa "Polaru" i szeroko pojętych działań korupcyjnych, dzięki którym awansowaliśmy do II ligi. Oczywiście wszyscy dobrze wiedzą, że płaciła również Cracovia i Pogoń. I tutaj stajemy w obliczu kolejnej kwestii. W piłkarskim światku, zaraz za pieniędzmi (a może na równi?), liczą się kontakty, układy, układziki, znajomości, jakkolwiek to nazwiemy. Profesor Filipiak i pan Antoni Ptak, włodarze klubów które również wiedziały "co i jak", dzięki rozległym wpływom sprawili, że w świetle podejrzeń i nieczystych działań stawia się wyłącznie Zagłębie, a przecież zawodnicy Polaru opowiadali także o współpracy z krakusami i szczecinianami. Inna sprawa, że wątek naszego meczu na stadionie Olimpijskim zawiera najwięcej szczegółów, co niewątpliwie ułatwiło zadanie pozostałym kupcom. Po prostu kozłem ofiarnym zrobiono Zagłębie. Dlaczego? Choćby dlatego, że nasz kochany i już niestety ś.p prezes Fiutek może i potrafił załatwić parę niezbędnych spraw, ale w polskiej piłce jest raczej postacią anonimową, wspieraną jedynie przez dolnośląskie "płotki", a mocno szykanowaną przez medialne "szychy", jaką - nie przymierzając - wciąż jest schodzący już jednak z piedestału Janusz Atlas, który o Zagłębiu nie wyraża się inaczej - oczywiście w prywatnych rozmowach - jak "frędzelek z Lubina, ci co kupili, itp." Ciekawostką w tej sprawie może być fakt, że red. Atlas swoje zdanie buduje na opinii przekazanej mu słownie przez jego przyjaciela, trenera Krzysztofa Paluszka, który był jeszcze niedawno (a może nadal jest?) zatrudniony w Zagłębiu Lubin! "Mój przyjaciel Krzysiu Paluszek był na wszystkich meczach Zagłębia w II lidze i widział jak im podyktowano z osiem karnych!" - cytat z Atlasa. Podobne wyroki feruje większość warszawskich dziennikarzy, którzy mają takie a nie inne zdanie także dlatego, że znacznie bardziej od Fiutka wolą Filipiaka czy Ptaka. Ale jakże może być inaczej, kiedy ten drugi zaprasza szczecińskich dziennikarzy na brazylijskie zgrupowania?
Duży wpływ na medialność klubu ma to, z jakiego miasta pochodzi, jakie ma tradycje i ilu kibiców przychodzi oglądać jego mecze. Oczywistym jest zatem, że Cracovii, Legii, Lechowi, Pogoni, Wiśle, a nawet Widzewowi poświęca się więcej miejsca w telewizji i gazetach. Wrzw oburza się natomiast na Groclin czy Amicę. Te zespoły kibiców nie maja prawie wcale, aczkolwiek na tym polu jest spora różnica między grodziszczanami a wronkami, lecz mają prężnie działających właścicieli, którzy z rożnych powodów cieszą się zaufaniem dziennikarzy. Jedni cenią obu panów za to, iż w wioseczkach potrafili zrobić futbol na poziomie pierwszej ligi, dokładając do tego małe, ale śliczne stadiony i zaplecze o niezwykle wysokim nawet jak na europejskie warunki standardzie. Tej grupie aktywnie piszących podoba się również to, że nawet "każde" pierdnięcie jest przez klub szeroko omawiane. Dodatkowo z mediami i Amica, i Groclin są w dobrych stosunkach, udostępniając różnego rodzaju mniej lub bardziej oficjalne, ALE ZAWSZE KONTROLOWANE informacje. A jak jest u nas? "Niusy" dla wybrańców, wszechobecna podpierducha, uderzająca w zewnętrzny wizerunek klubu.
Ale są też tacy, którzy pieją z zachwytu nad Drzymałą i Rutkowskim dlatego, iż wychodzą oni naprzeciw dziennikarzom, zapraszając ich na wystawne bankiety, czy suto zakrapiane i zakąszane libację. Amica w pierwszych latach gry w lidze - teraz podobno już zaniechano tego zwyczaju - po każdym meczu u siebie zapraszała do pewnego zajazdu dziennikarzy, obserwatorów, sędziów i całą resztę na "przyjacielską pogawędkę". Wóda lała się strumieniami, a i innych atrakcji nie brakowało. Zrodziła się nawet z tego niezła afera, po tym jak tygodnik "NIE" opublikował zdjęcie, na którym dwóch dziennikarzy "Przeglądu Sportowego" (Godlewski i ktoś jeszcze) oddawało pokłony organizatorowi imprezy znanemu "fryzjerowi", Ryszardowi Forbrichowi. Była to jednak burza w szklance wody, a zawarte znajomości procentują do dziś. W Groclinie, który rywalizuje z Amicą na każdym polu, były oczywiście podobne bankiety. I znów: a jak to u nas było? W II lidze, jesienia, były po meczowe imprezy dla dziennikarzy. Na stół wykładano to, czego nie zdołali pożreć sarmaci z jaskółki. Jednak jak na lubińskie warunki to i tak było nieźle, bo i piwko, i wódeczka się znalazła, zakąski także, a towarzystwo zazwyczaj setnie się bawiło. Ale przyszedł Fiutek i wszystko co dobre się skończyło. Władze zaczęły sprzyjać "wybrańcom" (Słowo Sportowe, SPGW, umiarkowanie "PS"), których "kupowano" na różne sposoby: jedni dostawali drobny szmal, inni zadowalali się raczej stałymi informacjami z klubu. Tak to się wszystko kręci...
Jeśli chodzi o powołania zawodników do kadry to wszystko opiera się, jakżeby inaczej, na kontaktach. Właściciel każdego szanującego (czyt. Nastawionego na wyciągnięcie jak największych korzyści finansowych z działalności klubu) się zespołu wszelkimi metodami dba o to, by jego zawodnicy regularnie gościli na szpaltach gazet, przed obiektywem kamer. Sposoby są różne, ale niezwykle popularnym jest tzw. "hit transferowy". Dzwoni działacz do dziennikarza i mówi mu tak: "Słuchaj, napisz, że do klubu wpłynęła oferta transferowa dla Mili od angielskiego Boltonu". Korzyści są obustronne, bo działacz osiągnął zamierzony efekt, a pismak ma temat i to całkiem ciekawy. Te wszystkie, mniejsze bądź większe działania mają jedno na celu - zawodnik ma w końcu trafić na zgrupowanie reprezentacji. Po co? Powołanie do kadry piłkarza danego klubu to zaszczyt - tak w oficjalnych tonach wypowiadają się zazwyczaj władze. Nieoficjalnie natomiast chodzi o promocje piłkarza na jeszcze większą skalę. Jacek Rutkowski, właściciel Amiki, zawsze podkreśla, że niemieccy menadżerowie - "Rutek" jest zakochany w Bundeslidze i w ogóle w niemieckim podejściu do piłki - kiedy przystępują do negocjacji w sprawie piłkarza najpierw patrzą na rubrykę "występy w kadrze narodowej". I choćby tam stało tylko "1A", będące owocem 2-minutowego występu przeciw Wyspom Owczym, to momentalnie cena za "grajcara" rośnie podwójnie. Nie dziwi więc fakt, że Drzymała i Rutkowski wykorzystując swoje wpływy "wpychają" swoich piłkarzy do kadry. I tak całkiem niedawno na zgrupowanie przed meczem z USA Janas wysłał powołanie m.in. dla Marcina Zająca, który dopiero co wrócił po kontuzji i w ogóle nie grał w lidze! I tak połowę młodzieżówki tworzą piłkarze Amiki, którzy również wojują w barwach pierwszej reprezentacji. Właściciele pilnują, by jak najwięcej ich piłkarzy miało wypełnioną rubrykę "występy w kadrze narodowej". Za historyczną - a w naszym przypadku modelową - uchodzi wyprawa Polaków na Węgry w ramach eliminacji do Euro 2004, na które z drużyną "Janosika" wybrał się "ZeD" (Zbigniew Drzymała). Gościł on na każdym treningu, stołował się wraz z reprezentantami i pilnował swojego interesu. Efekt? W meczowej "16" znalazło się miejsce dla 6! Piłkarzy Groclinu. W tym samym czasie grodziszczanie hurtowo wygrywali plebiscyty na najlepszych piłkarzy w kraju (Piłka Nożna) i w regionie (Gazeta Poznańska). Z powodu tego drugiego plebiscytu (wielkopolskiego) doszło nawet do zgrzytu, bo przegrane Wronki zbojkotowały imprezę. Rywalizujący z ZeD-em Rutek pluł sobie w brodę, że nie "dopieścił" niektórych pismaków. Nie jest też przypadkiem, że reprezentacja ma swoje zgrupowania akurat we Wronkach, albo w Grodzisku. Co ciekawe pierwszym klubem, który wykorzystał to, że reprezentacja gościła na jego włościach był... Bełchatów. W bodaj 1998 roku ówczesny selekcjoner Antoni Piechniczek powołał niespodziewanie do kadry na mecz z Cyprem w Bełchatowie niejakiego, anonimowego Dariusza Rzeźniczka, pomocnika miejscowego GKS-u, który raptem dwa razy celnie kopnął w kierunku bramki. Wcale bym się nie zdziwił gdyby na konfrontację w Litwą 2 maja, też w Bełchatowie, które kadra zagra w "krajowym" składzie, powołanie otrzymałby np. Łukasz Garguła lub Radosław Matusiak. Z GKS-u...
O tym jak to jest u nas pisałem wyżej. Dodam tylko, że niemal każdy dziennikarz sympatyzuje z jakimś klubem. Gdy jednak klub odpowiednio zainwestuje pewne środki w pewne działania, to nawet sympatie i antypatie schodzą na dalszy plan.
Mniejsze znaczenie mają znajomości na linii: dziennikarz - piłkarz, choć myliłby się ten, który sądzi, że nie mają wielkiego znaczenia, bo mają olbrzymie. : Stołeczni forują oczywiście Legię. Wcale nie tak dawno niewiele brakowało, a mielibyśmy do czynienia ze zjawiskiem społecznym, wzorowanym na dawnej "Citkomanii", które określiłbym mianem "Buromanii". Piszący teksty dla "PS" i "PN" rozpływali się w zachwytach nad formą Marcina Burkhardta, który w dwóch meczach strzelił dwie bramki i zaliczył trzy asysty. Aż strach pomyśleć co by było, gdyby "Bury" strzelił jeszcze ze dwie bramki w kolejnych meczach, bo naprawdę nie mogę sobie wyobrazić jakie komplementy padałyby pod jego adresem. Na pewno okrzyknięto by go nowym Deyną, a Janasowi wpakowano by gracza Legii na siłę do kadry ( i tak już zresztą to robiono). Burkhardt jest kolegą większości "mocnych" stołecznych dziennikarzy, podobnie zresztą jak inni legioniści. Dlatego nawet jak zagra "piach", to i tak dostanie dobrą notę. Przykład? W meczu z Pogonią Wdowczyk zmienił go po bodaj 50paru minutach, a w "PS" lider Legii dostał notę "6", co oznacza całkiem niezły występ. Gwoli ścisłości w "Przeglądzie" pojawiły się nieśmiałe próby podpromowania Macieja Iwańskiego, ale większego efektu one nie osiągną, gdyż Roman Kołtoń i spółka nie mają interesu w tym, by do kadry polecać piłkarzy Zagłębia.
Na koniec - bo się z lekka rozpisałem - słowo o Canal +. Jeśli chodzi o Twarowskiego i Smokowskiego to są to fachowcy pełną gębą, których opluwać raczej nie należy. Akurat Canal często umieszcza naszych piłkarzy w swoich jedenastkach, słyszałem także ciepłe słowa ze strony prowadzących na temat Zagłębia. Poza tym, jak przypominam sobie, Smuda gościł ze dwa miesiące temu w Lidze +Ekstra. W przypadku zapraszania gości do studia wszystko sprowadza się do odległości. Znacznie łatwiej przyjechać piłkarzowi Legii, Polonii czy Wisły do studia, aniżeli piłkarzowi Zagłębiu, który dysponując nawet świetnym autem tłukłby się do stolicy przynajmniej 5 godzin w jedną stronę. Nie można mieć też pretensji do samej stacji o to, że nie pokazuje naszych spotkań, bo w obecnym sezonie transmisji na żywo z pojedynków Zagłębia jest rekordowo dużo.
A jeśli chodzi o magazyn ligowy w TVN, to nawet nie ma o czym gadać. Prowadzący z racji przynależności stacji do koncernu ITI muszą być prolegijni. Akurat miałem okazję oglądać wczorajsze wydanie magazynu "Orange..." i byłem wręcz zniesmaczony jak obaj nadskakiwali koło dupy Wdowczykowi, niemal zupełnie ignorując drugiego gościa, Dariusza Tuzimka z Przeglądu Sportowego, który zawsze ma coś ciekawego do powiedzenia.

PS. Nie liczyłbym na pozytywny wizerunek Zagłębia w tygodniku "Piłka Nożna". Nowo mianowany przewodniczący RN, Jacek Kardela ma mocno na pieńku z wydawcą, w wolnych chwilach licencjonowanym menadżerem piłkarskim Markiem Profusem. Poszło o Grzybowskiego i Żurawia, którym Profus obiecywał "złote góry" i świetny klub w Europie, a z którego wyszły nici - skruszony Grzybek wrócił do nas. Sprawa była poważna na tyle, że Profus nakazał jednemu z dziennikarzy swojej gazety przeprowadzenie wywiadu z nim w tej sprawie, jak również przez chyba trzy kolejne numery na łamach dawniej profesjonalnego tygodnika pisał kulawe teksty, w których przekonywał, że "jego prawda jest najmojsza". (czy jakoś tak ;)

* - kto przeczytał całość ten zuch!

Tytuł:
PostNapisane: 2006 kwi Cz 13, 18:14 

Przeczytałem!

Romek, możesz pisac w odcinkach? :)

PS Fajny tekst, nie nudzi się jak magazyn w TVN

Tytuł:
PostNapisane: 2006 kwi Cz 13, 18:45 

Nie wiem czy wiecie ale Roman Kołtoń pochodzi ze Zlotoryi i w latach szkolnych pamietam, że byl kibicem Zagłębia. Zresztą to jest mój dawny kolega ze szkoly. Sądzę, że gdyby go troszkę podkręcić to mógłby w PS najszybciej zacząć promować Zagłębie.

Zobacz profil Wyślij e-mail  

Tytuł:
PostNapisane: 2006 kwi Cz 13, 19:21 

No to kup "Przegląd...", w którym znajdziesz nr. telefonu do red.naczelnego Romana i zadzwoń do niego. Przekonanie go do tego, by powolutku, ale sukcesywnie promował Zagłębie w największym polskim dzienniku sportowym, biorąc pod uwagę to, że łączy Was miejsce urodzenia, wspólna podstawówka, pewnie piękne wspomnienia, to nie będzie trudne zadanie :twisted: Czego się przecież nie robi dla dawnych "ziomali"?
A ja chyba zadzwonie do Renaty Dancewicz, która pochodzi z Lubina. Niech ona promuje nasz klub w swoim środowisku, na wszelkie możliwie sposoby...

Tytuł:
PostNapisane: 2006 kwi Cz 13, 19:48 
ja nie będe gorszy .... zadzwonie do mojej chrzesnej do Kanady i ona tez zacznie promować Zagłębie ;)

Tytuł:
PostNapisane: 2006 kwi Cz 13, 20:24 

A juz nieźle promuję Zagłębię i nie muszę się nikim wysługiwać :P

Eddie - masz misję!

Tytuł:
PostNapisane: 2006 kwi Cz 13, 20:39 

roman_k napisał(a):
A ja chyba zadzwonie do Renaty Dancewicz, która pochodzi z Lubina. Niech ona promuje nasz klub w swoim środowisku, na wszelkie możliwie sposoby...

Moze w "Tancu z gwiazdami" zatanczy w koszulce badz przyodziana w szal naszego klubu? Albo w "Na Wspolnej" pojawi sie kryminalny watek o pobiciu Renaty przez nieznanych sprawcow za to ze bedzie smigac w koszulce czy szalu?

:lol: :lol: :lol:

Tytuł:
PostNapisane: 2006 kwi Cz 13, 21:21 

Tak na marginesie to według tabeli jesteśmy nie na 3. tylko 4. miejscu:

1. Legia Warszawa 24 16 5 3 40:13 53
2. Wisła Kraków 24 14 7 3 40:17 49
3. Amica Wronki 24 11 6 7 39:24 39
4. Zagłębie Lubin 23 11 6 6 39:26 39

5. Korona Kielce 23 9 8 6 35:26 35
6. Lech Poznań 23 9 6 8 34:37 33
7. Pogoń Szczecin 23 8 7 8 25:27 31
8. Wisła Płock 23 9 4 10 28:35 31
9. Odra Wodzisław 24 7 8 9 18:24 29
10. GKS Bełchatów 24 7 7 10 24:29 28
11. Groclin Grodzisk Wlkp. 23 7 6 10 28:34 27
12. Cracovia Kraków 24 7 6 11 25:39 27
13. Arka Gdynia 24 4 12 8 18:25 24
14. Górnik Łęczna 23 4 11 8 17:21 23
15. Górnik Zabrze 23 6 5 12 24:35 23
16. Polonia Warszawa 24 5 4 15 16:39 19

A tak w ogóle to myśle że Nasza drużyna jest nieco pomijana, ale nie jakoś szczególnie. Inne ekipy jak Odra Wodzisław, Arka, Łęczna czy Płock z resztą też są pomijane. A w Orange Ekstraklasa w TVN to srają się tą Legią że nie wiem co. Wiem że jest na pierwszym miejscu ale jak według dziennikarzy meczem kolejki jest spotkanie pierwszej drużyny z ostatnią Polonia-Legia, a nie trzeciej z czwartą Zagłębie-Amica i poświęcają pierwszemu meczowi najwięcej miejsca to troche dziwne. No ale wiadomo że program robią ludzie z Warszawy, a stałym gościem w TVN jest Jacek Bednarz, swego czasu piłkarz a później działacz Legii.

Tytuł:
PostNapisane: 2006 kwi Cz 13, 21:46 

Roman_k przeczytalem, i szczerze gratuluję wiedzy i obeznania w temacie.

Jeśli chodzi o podejście mediów do naszego klubu... chyba wszystko już zostało tutaj napisane. Mi osobiście wydaje się, że ostatnio i tak sytuacja znacznie się poprawiła.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3059 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 204  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1